Mapy Slovensko | Geografie Slovenska

slovensko-bg-header-title.png
     
         
 
 

Geografie Slovenska

 

Celková plocha Slovenska 49 035 km čtverečních je z téměř 40 % zalesněná. Slovensko nepatří mezi největší země, nejzápadnější a nejvýchodnější bod jsou od sebe vzdáleny pouze 429 km. Slovenská republika na severu sousedí s Polskem, na jihu s Maďarskem, na západě s Českou republikou a na východě s Ukrajinou. Nejsevernější bod Slovenska leží v blízkosti Babí hory, nejjižnější bod Slovenska na Dunaji nedaleko města Patince. Nejzápadnější bod země se nachází na řece Moravě v Záhorské Vsi a nejvýchodnější nedaleko vísky Nová Sedlica.

Slovenský povrch je velmi nepravidelný, najdete zde jak nížiny, tak údolí, kopce, vrchoviny nebo horské hřebeny. Jih a jihovýchod země jsou pokryty převážně nížinami, např. Východoslovenská nížina, Záhorská nížina a Podunajská nížina, která je nejúrodnějším místem země. Velká část slovenského území je pokryta chráněnými krajinnými oblastmi. Nejvýznamnějšími pohořími jsou Slovenské rudohoří, Štiavnické vrchy, Nízké a Vysoké Tatry, Velká Fatra a Malá Fatra.

Pokud se Jadranu říká české moře, Tatry můžeme bez problému nazvat českými horami. Tatry jsou zajisté největším slovenským lákadlem. Úchvatné pohoří, jehož nejvyšší horou je Gerlachovský štít s výškou 2 655 m n. m. nabízí kromě prvotřídního lyžování stovky kilometrů turistických a cykloturistických tras, hotely a ubytovny všech cenových kategorií a především přátelské a přívětivé obyvatele. Pohoří se dělí na Nízké a Vysoké Tatry, které jsou dokonce nejvyšší částí celých Karpat. Na slovenském území leží téměř 80 % tohoto pohoří, zbytek zasahuje do Polska. Tatry se rozprostírají na ploše 785 km2 a velkou většinu této plochy pokrývá chráněné územi Tatranský národní park. Na Slovensku se nachází celkem 9 národních parků, např. také Slovenský kras, Vel'ká fatra, Malá fatra nebo Slovenský ráj. Stát je jedním z nejzalesněnějších v celé Evropě, Slovensko pokrývají lesy téměř ze 40 %. Řeky na Slovensku jsou často využívány pro rafting i jiné vodní sporty, druhá nejdelší Evropská řeka Dunaj je potom oblíbenou trasou výletních lodí.

 

Potřebujete poradit?

224 990 980
800-TRA-VEL (800 872 835)
602-TRA-VEL (602 872 835)

Garantujeme nejnižší ceny

Proč cestovat s Travel.cz

  • 200.000+ zájezdů na jedné adrese
  • Garantujeme nejnižší cenu na trhu
  • Máme vždy aktualizované nabídky zájezdů
  • Nabízíme i rezervace hotelů a letenek za výhodné ceny
  • Individualní plánování dovolené - dovolená na míru

Nahrávám...

Vyhledáváme pro Vás nejlepší nabídky dle zvolených kritérií

Ověřujeme aktuální dostupnost a cenu vybrané služby

Vyhledáváme pro Vás nejlepší nabídky dle zvolené destinace

Děkujeme, Vaše rezervace se dokončuje